Ловеч е един от най-старите градове в България. Територията и околностите му са били обитавани още в дълбока древност, предпоставка, за което е благоприятното географско положение между планината и равнината.
Старият град възниква върху развалините на тракийския град Мелта, който вероятно е бил столица на тракийското племе мелди и е играл ролята на разменна пътна станция между тракийските племена, населяващи днешна Румъния, долината на река Марица и Родопите. През средновековието Ловеч е важен военностратегически център. Първото известие за Ловешката крепост в нашата история се среща във времето на печенежките нахлувания в Северна България - средата на XI век. По време на въстанието на братята Асен и Петър през 1185 г. тя твърдо и отбранява подстъпите към българската столица Търново.
В началото на XII век той вече е голям търговски център, който се слави из цяла България. Според някои автори Ловешката крепост е една от най-късно падналите под турско робство - едва през 1446 г., но и тогава запазва значителни права - да не се заселват турци на територията на града, да не се вземат деца за еничарския корпус, запазва си и правото за вземане на мито върху стоките, преминаващи през града.
Заради богатството си градът е наречен Алтън (златен) за първи път в документ от 1520 г. и за последен път - в документ от 1830 г. От 1780 г. до 1784 г. Ловеч се развива най-бурно. През 1784 г. е обсаден и изгорен от поробителите. През 1877 г. жителите му са 4 600. По този начин центърът на търговията се измества от Пловдив към Русе и Свищов и Ловеч губи привилегированото си положение.
През годините градът се развива освен като търговски и като важен просветен, и духовен център. Ловчалии вземат дейно участие в борбите за независима българска църква. През най-непрогледните нощи на османската робия във “Вароша” са построени църквите “Св. Неделя” и “Св. Богородица,”. През Руско-турската война Ловеч на два пъти е освобождаван с помощта на руските войски. Окончателната победа над поробителите е извоювана на 22 август 1877 г. След Освобождението се изселват турците, а също така и част от българите. През първите 22 години на свободна България Ловеч е окръжен център на Ловешка, Троянска и Тетевенска околия.
В този град, в училище "Йосиф I" , в квартал Вароша, Панайот Пипков създава музиката на химна на Св. Св. Кирил и Методи - "Върви народе възродени".
Днес Ловеч е един красив и модерен град, който грижливо съхранява и атмосферата на отминалия век. Незабравим е и с прочутите люлякови тържества.