Европейският съюз (ЕС) е в критичен етап на съществуването си и няма да наложи лесно влиянието си през следващите две десетилетия, освен ако не се концентрира върху единството и затегнато лидерство. Това сочи проучване на група от 12 висши държавници.
Още в края на 2007 г. водещи политици и икономисти начело с бившия испански премиер Фелипе Гонзалес започват изготвянето на доклад за потенциалните предизвикателства за ЕС през 2030 г. Изводът обаче не е особено обнадеждаващ. "Ще се справим с бъдещите трудности само ако всички заедно – политици, граждани, работодатели и служители, се обединим около нова обща цел спрямо сегашните нужди."
Затягането на икономическото ръководство в ЕС е особено необходимо, за да бъдат избегнати асиметричните пазарни шокове, резултат на съвместното съществуване на валутен съюз и единен пазар и силно различаващи се икономически политики в блока.
За подобряване на позициите на ЕС в световен мащаб анализаторите предлагат реформи в няколко сфери: финансовите пазари, пазара на труда и пенсионните системи, енергийните стратегии и борбата с климатичните промени, инвестиции в проучване и развитие, имиграционни политики. Докладът също така призовава ЕС "да покаже по-ясно и единно лидерство, вместо ръководителите на отделните институции да се изказват индивидуално по проблемите на блока".
Ройтерс